Michalicki Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. ks. Bronisława Markiewicza - Aktualności: Wycieczka do Torunia

Wycieczka do Torunia

11 czerwiec 2009 12:31

facebook twitter

W dniach 18-20.2009 maja uczniowie naszej szkoły w ramach projektu „Szkoła na 6-tkę” uczestniczyli w niepowtarzalnej wycieczce do kolebki polskiej astronomii – Torunia. Przed wyjazdem przygotowywaliśmy się do tej niekonwencjonalnej lekcji fizyki i astronomii studiując zagadnienia z dziedziny grawitacji i kosmologii.

W gradzie Kopernika zwiedziliśmy największe obserwatorium w Piwnicach, byliśmy na seansie w Planetarium, a także wykonywaliśmy doświadczenia w Toruńskim Orbitarium.

Trzygodzinny wykład pod kopułą największego teleskopu rozwiał wiele wątpliwości, jakie mieliśmy przed wycieczką.

Jednym z elementów prelekcji było obejrzenie modelu Układu Słonecznego. Model prawie biernie zachowywał proporcje wielkości planet i ich wzajemnych odległości, dlatego kolejne planety znajdowaliśmy w zielonych głębinach ogrodu. Na lekcjach radio astronomia i astronomia optyczna to suche fakty, a tu dotknęliśmy „wielkiej astronomii”.

W Planetarium oprócz niesamowitej i romantycznej atmosfery wiele się nauczyliśmy. Poznaliśmy budowę i ewolucje gwiazd, diagram H-R, budowę Naszej Galaktyki. Poznaliśmy też podstawy teorii Wielkiego Wybuchu. Można by rzec, że odbyliśmy wspaniałą podróż w czasie i przestrzeni.

Kolejnym naukowym elementem wycieczki było „Orbitarium”. Tu każdy mógł sprawdzić, ile ważyłby na dowolnej planecie, jak szybko dotarł by do danego obiektu astronomicznego podróżując wybranym przez siebie środkiem lokomocji. Tu poznaliśmy prawa ruchu planet, warunki fizyczne na nich panujące i zjawiska im towarzyszące.

Nie sposób nie wspomnieć o części turystycznej naszej wycieczki. Podziwialiśmy uroki pięknego Torunia. Z każdego zakątka tego miasta przemawiał do nas duch Kopernika. Tu zrozumieliśmy, że nikt nie może uważać się za człowieka wykształconego, jeśli nie zna podstaw nauk przyrodniczych. Nauki te mają głębokie filozoficzne znaczenie i kształtują nowe sposoby rozumienia rzeczywistości.

Ta wyprawa nauczyła nas wiele. Teraz wiemy, że nawet gdy nie planujemy kariery technicznej, potrzebujemy wiedzy fizycznej, by poznać i zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość. Najlepszą droga do tego poznania jest nauka oparta na zaletach i zasługach badaczy przyrody.